$2,517.00
Was$2,799.00Save $282.00 (10%)
30" Slide-In Front Control Gas Double Oven Range - JGSS86SPSS




















Product Video

360 View
$2,517.00
Was$2,799.00Save $282.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Fit Guarantee
No-Preheat Air Fry
In-oven broil
Edge-to-edge cooktop
Powerful burner options
Integrated griddle
Steam clean
Center oval burner
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Fit Guarantee
This gas range will fit your existing 30" cut-out, or GE Appliances will help pay for modifications up to $300 See offer criteria and details
No-Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray
In-oven broil
An in-oven broiler makes broiler cooking hassle-free
Edge-to-edge cooktop
Continuous, edge-to-edge cooktop give you a large cooking space and can handle any cookware
Powerful burner options
Cook meals of all sizes thanks to one 18,000-BTU burner for larger cookware and one 15,000-BTU burner for medium-sized pots and pans
Integrated griddle
This integrated cast iron griddle leads the industry in size and quality, so you can cook a lot of food at once
Steam clean
A steam cleaning option cleans the oven cavity in a 30-minute cycle with less odor and heat
Center oval burner
This center oval burner gives you a fifth burner and the perfect place to use griddles or odd-size cookware
Large capacity double oven
Cook an entire meal at once with a 6.7 cubic foot total capacity double oven which provides enough room for multiple dishes
True Convection
Enjoy consistent baking thanks to an advanced convection system that pairs a third heating element with a rear fan for a high level of precision
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36.25 in |
| Overall Depth | 29.25 in |
| Net Weight | 271 lb |
| Depth Without Handle | 26.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 291 lb |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.375 in |
| Depth with Door Open | 43.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Oven Interior | Gray |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Power Boil Burner | Yes |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Griddle | Cast Iron Griddle |
| Product Type | Slide-In Double Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 10,000 BTU Oval |
| Control Location | Front |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Sabbath Mode | Yes |
| Configuration | Double Oven Range |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Grill | Optional |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Grill | JXCGRILL1 |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Interior | 1 Auto Incandescent Light |
| Oven Control Features | Certified Oven Kosher Separation |
| Cooking Technology | Traditional Upper; True Convection Lower |
| Cooking System | True Convection |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Accessories | WB48X21543 Roller Rack |
| Center Grate | Optional - JXGRATE1 |
| Griddle Accessory | WB31X28254 (Included) Cast Iron |
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit | Optional |
| Trim Kit | JXFILLR1DD |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 15.0; (1) 9.5; (1) 5.0; (1) 10.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 15.0; (1) 8.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 7.0 / 120V Bake Assist Element (Upper); 16.5 / 14.0 (Lower) |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 7.0 / 120V Bake Assist Element (Upper); 13.5 / 13.5 (Lower) |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.4 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.70 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 271 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 311 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 311 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.84 lbs. |
| Total of Cubes | 18.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.










