$994.00
Was$1,399.00Save $405.00 (29%)
6.3 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Electric Slide-in Range With Easyclean® - LSEL6331F















Product Video

360 View
$994.00
Was$1,399.00Save $405.00 (29%)
Current Rebates
Key Features
Flexible 2-in-1 Elements
A Sleek, Built-in look
SmoothTouch® Glass Controls
Room for the Turkey and the Sides as Well
Brilliant Blue Interior
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Flexible 2-in-1 Elements
LG offers versatile elements that fit different sized cookware for convenience – even your largest sauté pan.
A Sleek, Built-in look
The slide-in design places the controls up front for a premium, built-in look that lets the beauty of your custom backsplash and countertops show through.
SmoothTouch® Glass Controls
Intuitive SmoothTouch® glass controls not only look sleek, but provide effortless operation with just a touch of your finger.
Room for the Turkey and the Sides as Well
Whether you’re baking large batches of cookies or a 20-pound turkey and the sides for the holidays, this spacious 6.3 cu. ft. oven can fit it all.
Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app1 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your range remotely, send it cooking instructions with ThinQ Recipe or scan-to-cook2, connect with Google or Alexa voice assistants, and access Smart Diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help them run smoothly. Learn more.
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the lower oven interior with water, press the EasyClean® button, and let the oven do the work in just 10 minutes—without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue3.
Specifications
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 44" x 30 1/2" |
Accessories
| Scouring Pad | No |
| Spray Bottle | No |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | PrintProof® Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Radiant, Ceramic Glass |
| Knobs | Stainless Steel Appearance, Weighted |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.3 cu.ft. |
Cooktop
| Element Size/Wattage - Center | 7" Single, 100W Warming Zone |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9"/6" Dual, 3200W UltraHeat™ |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Right Front (Triple Element) | 9" / 6" Dual, 3200W UltraHeat™ |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" / 1200W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
| Type | Radiant, Ceramic Glass |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooking Complete Reminder Volume | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Kitchen Timer | Yes |
| Language | English |
| Oven Control Type | SmoothTouch™ Glass Touch |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Unit of Measure | Celsius, Fahrenheit |
| Timed Cook | Yes |
Drawer Features
| Type | Storage |
Features
| EasyClean® Interior | Yes |
Lower Oven Features
| # of lights | 7 |
Oven Features
| Bake Element | 3400W |
| Broil Element | 4200W |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® + Self Clean |
| Oven Modes | Bake, Broil, Easy&Self Clean, Warm, Keep Warm, Proof |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Slide-In | Yes |
Power/Ratings
| Amp Rating at 208V | 47.1a |
| Amp Rating at 240V | 54.5a |
| KW Rating at 208V | 9.9kw |
| KW Rating at 240V | 13.2kw |
| Required Power Supply (amp) | 40a |
Summary
| Series | LG |
| Type | Electric Single Oven |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| 3rd Party Recipe App | Innit, Sidechef |
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| 3rd Party Connected Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Innit, LG ThinQ®, SIDECHEF |
Venting System
| Speed Levels | 2 |
| Vent Air Flow (CFM) | 5 |
Warranty/UPC
| UPC | 048231342025 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 37.25 in. |
| Length | - |
| Weight | 161 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 44" x 30 1/2" |
| Overall Depth (in) - including handle | 29.21" |
| Shipping Weight (lbs) | 183 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 42.25 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










