$2,094.00
Was$2,099.00Save $5.00
6.3 Cu Ft. Smart Wi-fi Enabled Probake Convection® Instaview® Electric Slide-in Range With Air Fry - LSEL6335DE
6.3 Cu Ft. Smart Wi-fi Enabled Probake Convection® Instaview® Electric Slide-in Range With Air Fry
Model: LSEL6335DE

















6.3 Cu Ft. Smart Wi-fi Enabled Probake Convection® Instaview® Electric Slide-in Range With Air Fry
Model: LSEL6335DE
$2,094.00
Was$2,099.00Save $5.00
Current Rebates
Key Features
ProBake® Convection Delivers Perfection on Every Rack
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Flexible 3-in-1 UltraHeat™ Element
A Sleek, Built-In Look
SmoothTouch® Glass Controls
Brilliant Blue Interior
PrintProof® Stainless Steel Finish
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
ProBake® Convection Delivers Perfection on Every Rack
LG's ProBake® Convection is the gold standard in convection technology¹. Roast meats to perfection and evenly bake your favorite cookies and pies on every rack, every time.
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Make fries, wings, and more. There's no pre-heating, less oil, and no extra gadgets on the counter.²
Flexible 3-in-1 UltraHeat™ Element
Go from 12" to 9" to 6" with just a turn to cook a pot of chili or simmer a small pan of sauce, without having to move pans around.
A Sleek, Built-In Look
The slide-in design places the controls up front for a premium, built-in look that lets the beauty of your custom backsplash and countertops show through.
SmoothTouch® Glass Controls
The intuitive SmoothTouch® glass controls deliver sleek style and easy operation, with just a touch of your finger. Plus, the smooth surface easily wipes clean for a design that is as practical as it is stylish.
Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.
PrintProof® Stainless Steel Finish
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof® fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Use the ThinQ® app to remotely start/stop the oven, set timers, and check on your appliance from anywhere.³ Simply speak to control your appliance with Alexa or Google Assistant. Plus, with scan-to-cook technology and LG Smart Cooking Partners, you can send cooking instructions straight to your oven by simply scanning the barcode on the package of ready-made meals⁴, or by selecting one of the thousands of recipes in the app.
ThinQ Care Helps Keep Your Appliances Running Smoothly
Discover ThinQ Care in the ThinQ® app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your smartphone to help keep your LG smart appliances running smoothly.⁵
Knock Twice to See Inside with InstaView®
Check on food in an instant. Simply knock twice on the InstaView® window to turn on the oven light without letting heat escape.
Keep Your Oven Clean Without the Elbow Grease
Simply spray the oven interior with water, press the EasyClean® button, and let the oven do the work in just 10 minutes—without chemicals or high-heat. Then, easily wipe away the leftover residue.⁶
Specifications
Other
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 44" x 30 1/2" |
Accessories
| Air Fry Tray | Yes |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | PrintProof® Black Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Ceramic Glass, Porcelain Enamel |
| Knobs | Black Stainless Steel Appearance, Weighted |
| Oven Door Feature | InstaView® & WideView™ Window |
Cooktop
| Cooktop Type | Radiant, Ceramic Glass |
| Element Size/Wattage - Center | 7" Single, 100W Warming Zone |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9"/6" Dual, 3200W UltraHeat™ |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 12" / 9"/ 6" Triple, 3000W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" / 1200W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
| No. of Burners | 5 |
Controls
| Kitchen Timer | Yes |
| Oven Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Timed Cook | Yes |
Lower Oven Features
| # of lights | 7 |
Oven Features
| Bake element type | 2 Heavy Duty |
| Broil Element (BTU) | 13,500 BTU |
| Broil element pass | 2 |
| Convection Conversion Auto-Adjust | Yes |
| Oven Cleaning Type | EasyClean® + Self Clean |
| Oven Cooking System | ProBake Convection® |
| Oven Light | Halogen |
| Oven Modes | Bake, Conv. Bake, Conv. Roast, Broil High, Broil Low, Warm, Keep Warm, Proof, Frozen Meal, Air Fry, Slow Cook, EasyClean®, Self Clean |
| Oven Type | Single Oven |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Slide-In | Yes |
Power/Ratings
| Energy Star® Certified | Yes |
| Amp Rating at 208V | 46.9a |
| Amp Rating at 240V | 54.2a |
| KW Rating at 208V | 9.8kw |
| KW Rating at 240V | 13.0kw |
| Required Power Supply (amp) | 40a |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| 3rd Party Connected Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Innit, LG ThinQ®, SIDECHEF |
Venting System
| Vent Air Flow (CFM) | 5 |
Warranty/UPC
| UPC | 048231347402 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | - |
| Weight | 161.7 lbs. |
| Overall Depth (in) - including handle | 26.9" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 44" x 30 1/2" |
| Shipping Weight (lbs) | 221 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 201.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










