$897.00
Was$999.00Save $102.00 (10%)
5.8 Cu. Ft. Gas Slide-in Range With Easyclean® - LSGL5830S
$897.00
Was$999.00Save $102.00 (10%)
Key Features
Boil Quicky with the SuperBoil™ 17K BTU Burner
Continuous Cast Iron Grates
Room for the Turkey and All the Sides
Brilliant Blue Interior
Speed Clean Your Oven with our 10-Minute EasyClean® Cycle
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Boil Quicky with the SuperBoil™ 17K BTU Burner
The powerful SuperBoil™ 17,000 BTU burner brings water and other liquids to a boil quickly so you spend less time waiting and more time cooking.
Continuous Cast Iron Grates
Not only do our heavy-duty, continuous cast iron grates look great, but they also help provide even heating and a stable surface for your cookware.
Room for the Turkey and All the Sides
Whether you’re baking large batches of cookies or a 20-lb turkey and the sides for the holidays, this spacious 5.8 cu. ft. oven can fit it all.
Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.
Speed Clean Your Oven with our 10-Minute EasyClean® Cycle
Keep your oven looking like new with the fastest oven-cleaning feature in the industry.¹ Simply spray the oven with water and select the EasyClean® cycle. This 10-minute cycle lifts soils without chemicals or high-heat thanks to our specially formulated porcelain-enamel interior. Then, easily wipe away the leftover residue.²
Specifications
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/16" x 49 11/16" x 29 3/8" |
| Cut-Out (WxHxD) | 30" x 36" x 25" |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| Cooktop Finish | Porcelain Enamel |
| Fingerprint & Smudge Resistant | No |
| Handle/Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 5.8 cu.ft. |
Cooktop
| Cooktop Type | Sealed |
| No. of Burners | 4 |
Controls
| Clock | No |
| Cooking Complete Reminder Volume | No |
| Cooktop Control Type | Front Knobs |
| Display | No |
| Kitchen Timer | No |
| Language | English |
| Oven Control Lock | No |
| Oven Control Type | Front Knob |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Unit of Measure | ˚F |
| Timed Cook | No |
Features
| ADA Compliant | Yes |
Oven Features
| Bake Element | 19,000 / 17,000 |
| Broil Element | 1,500W |
| Door Lock | No |
| GoCook Smart Oven Light | No |
| No. of Rack Positions | 7 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Modes | Warm, Bake, Broil, EasyClean® |
| Oven Type | Single Oven |
| Self Clean | No |
| Single Oven | Yes |
| Slide-In | Yes |
Power/Ratings
| Required Power Supply (amp) | 120V, 60Hz |
Summary
| Fuel Type | Gas |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ | No |
| ThinQ® Smart Technology | No |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37.25 in. |
| Length | 29.22 in. |
| Weight | 167 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/16" x 49 11/16" x 29 3/8" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42.25 in. |
| Shipping Length | 34.22 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 233.93 lbs. |
| Total of Cubes | 18.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 233.93 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.

































