$249.00
Was$278.00Save $29.00 (10%)
Elite 36-Inch Convertible Under-Cabinet Range Hood - ALT136BL
$249.00
Was$278.00Save $29.00 (10%)
Key Features
1-Person Installation in Half the Time
Description
The sculpted lines of this Broan Elite under-cabinet range hood brings an exciting, new choice to typical range hood shapes. Wide curves and easy-to-use tap touch controls present a clean, striking design. LED modules included with this hood are the latest in LED cooktop illumination technology specially designed to operate in the elevated temperatures of cooking - offering bright lighting and lasting up to 25 times as long as a standard bulb and greater reliability than typical replacement LED bulbs. Our premium 3-speed capacitive touch controls deliver a powerful CFM of up to 250 - quickly removing smoke, grease, and odors from your range top. Pair this Broan Elite 36-inch range hood with any broan range for the perfect combination in home cooking.
Read MoreAvailable from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Specifications
Features
1-Person Installation in Half the Time
Specifications
Product Details
| Filter Type | Micro Mesh |
| Heat Sentry™ | No |
| HVI Certified | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Sound Level (Sones) | 1.5 |
| UL Listed | Yes |
| ADA Compliance | Yes |
| Damper Included | No |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Light Levels | 2 |
| Material | Steel |
| Nightlight Or Nighlight Setting | No |
| Ductless Recirculation Capable | Yes |
| Ductless Filter Or Kit Included | No |
| Remote Operation Capable | No |
| Speed Levels | 2 |
| Switch Control Type | Rocker |
| Rated Voltage | 120 |
| Boost Mode | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Rated Amps | 1.4 |
| Product Depth | 22 |
| Product Height | 5" |
| Product Width | 36" |
| Built-In Timer | No |
| Capture Efficiency | 97.4 |
| CFM | 300 Max |
| Diameter | 7" Round |
| Duct Direction | Horizontal/Vertical |
| Bulb (Recommended Type) | Integrated LED Module |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Wattage | 168 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 28.49 lbs. |
| Total of Cubes | 2.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 28.49 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Depth | 7.2 in. |
| Shipping Height | 28 in. |
| Shipping Weight | 29 lb. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Broan Appliances in Middle GA.



















