$263.15
30-Inch Convertible Under-Cabinet Range Hood, 300 Max Blower CFM - BKSA130BL
$263.15
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Specifications
Certifications
Certifications
UL Listed
HVI Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Product Details
| Filter Type | Open Mesh |
| Heat Sentry™ | No |
| HVI Certified | Yes |
| Lighting Type | Halogen |
| Sound Level (Sones) | 1.5 |
| UL Listed | Yes |
| ADA Compliance | Yes |
| Damper Included | No |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Light Bulb Wattage | 50 |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Light Levels | 2 |
| Material | Steel |
| Nightlight Or Nighlight Setting | No |
| Ductless Recirculation Capable | Yes |
| Ductless Filter Or Kit Included | No |
| Remote Operation Capable | No |
| Speed Levels | 2 |
| Switch Control Type | Rocker |
| Rated Voltage | 120 |
| Boost Mode | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Rated Amps | 1.4 |
| Product Depth | 19.875" |
| Product Height | 5" |
| Product Width | 30" |
| Built-In Timer | No |
| Capture Efficiency | 97.4 |
| CFM | 300 Max |
| Diameter | 7" Round |
| Vent Type | Convertible Built-In |
| Duct Direction | Horizontal/Vertical |
| Bulb (Recommended Type) | GU10 MR16 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Wattage | 168 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 19.88 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 24.88 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 21.45 lbs. |
| Total of Cubes | 1.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 21.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Broan Appliances in Middle GA.


















