$94.00
Was$149.00Save $55.00 (37%)
30-Inch Under-Cabinet Range Hood w/ Easy Install System, 230 Max Blower CFM - BUEZ230BL
30-Inch Under-Cabinet Range Hood w/ Easy Install System, 230 Max Blower CFM
Model: BUEZ230BL










30-Inch Under-Cabinet Range Hood w/ Easy Install System, 230 Max Blower CFM
Model: BUEZ230BL
$94.00
Was$149.00Save $55.00 (37%)
Key Features
1-Person Installation in Half the Time
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Specifications
Certifications
Features
1-Person Installation in Half the Time
Certifications
UL Listed
Specifications
Product Details
| Filter Type | Aluminum |
| Heat Sentry™ | No |
| Lighting Type | Incandescent |
| Sound Level (Sones) | 6 |
| UL Listed | Yes |
| ADA Compliance | Yes |
| Damper Included | No |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Light Bulbs Included | No |
| Light Levels | 1 |
| Material | Steel |
| Nightlight Or Nighlight Setting | No |
| Ductless Recirculation Capable | No |
| Ductless Filter Or Kit Included | No |
| Remote Operation Capable | No |
| Speed Levels | 2 |
| Switch Control Type | Rocker |
| Rated Voltage | 120 |
| Boost Mode | No |
| Country of Origin | United States |
| Rated Amps | 2 |
| Product Depth | 17.5" |
| Product Height | 6" |
| Product Width | 30" |
| Built-In Timer | No |
| CFM | 230 Max |
| Diameter | 7" Round |
| Vent Type | Ducted Only |
| Duct Direction | Vertical |
| Bulb (Recommended Type) | A19 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Wattage | 240 |
| HVI Certified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 6 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 11 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.66 lbs. |
| Total of Cubes | 1.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.66 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Broan Appliances in Middle GA.












