$647.00
Was$949.00Save $302.00 (32%)
30" Glass Canopy Wall-Mount Hood - FHWC3060LS
$647.00
Was$949.00Save $302.00 (32%)
Key Features
Dual-Centrifugal Fans
Halogen Lighting
Washable Filters
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Dual-Centrifugal Fans
Move air quietly and efficiently — up to 400 cu. ft. of air per minute.
Halogen Lighting
For bright illumination of the cooktop surface.
Washable Filters
Dishwasher safe for easy cleaning. The aluminum filter provides strength and durability not found in foam filters.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Duct Diameter | 6" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 26.5 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 45.03 lbs. |
| Height With Flue Extension | 43 29/32" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 31.5 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 85.03 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 85.03 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 112.13 lbs. |
| Total of Cubes | 9.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 112.13 lbs. |
Product Details
| Height | 26 1/2" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 19 11/16" |
| Control Type | Mechanical |
| cUL Listed | Yes |
| Height With Flue Extension | 43 29/32" |
| Duct Diameter | 6" |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Weight | 45.03 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | Halogen |
| Number of Lights | 2 |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Air Discharge Direction | Vertical |
| Maximum Air Flow Capacity | 400 CFM |
| Maximum Sones Rating | 6.54 sone |
| Charcoal Filter Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.













