$397.00
Was$629.00Save $232.00 (37%)
24" Built-In Dishwasher - FDPC4314AW
$397.00
Was$629.00Save $232.00 (37%)
Key Features
Triple the Cleaning Power
Enhanced drying results with MaxDry™
DishSense® Sensor Technology
NSF® Certified Sanitize Option
ENERGY STAR® Certified
60-Minute Quick Wash
Keep your Kitchen Quiet with 54 dBA
Pocket Handle Design
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Triple the Cleaning Power
Give your dishes a more effective clean with our three spray arms, which achieve better water coverage during the cleaning cycle.
Enhanced drying results with MaxDry™
Get an enhanced dry with the MaxDry™ option, which raises the temperature and delivers better results reducing the need for towel drying.
DishSense® Sensor Technology
Skip pre-rinsing with our DishSense® sensor technology that adjusts cleaning performance based on the soil level of your dishes.
NSF® Certified Sanitize Option
Remove 99.9% of common household bacteria with NSF-Certified Sanitize Option.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
60-Minute Quick Wash
Get a complete clean faster with the 60-Minute wash cycle.
Keep your Kitchen Quiet with 54 dBA
Enjoy a quiet performance of 54 dBA with a noise insulation system that reduces noise while the dishwasher is in use.
Pocket Handle Design
Sleek pocket handle design offers a seamless look to any kitchen.
Time saving delay start
Set your dishwasher to run on your schedule with our delay start option.
Open the Door at Any Angle
Reduce door slamming and dishes clinking with our stay-put door that allows you to open the door at any angle to load and unload dishes.
Certifications
cUL Listed
ENERGY STAR Certified
Meets ASSE 1006 Requirements
NSF Certified
UL Listed
Specifications
Other
| Sound Level | 54 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 56 lbs. |
| Minimum Height | 33 1/2" |
| Maximum Height | 35" |
| Depth With Door Open | 49 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 96 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 96 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 144.6 lbs. |
| Total of Cubes | 11.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 144.6 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 24" |
| Depth | 25" |
| Depth With Door Open | 49 1/4" |
| Control Lock | Yes |
| Delay Start Hours | 4 Hours |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| CEE Tier | Tier 1 |
| cUL Listed | Yes |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Minimum Height | 33 1/2" |
| Maximum Height | 35" |
| Standard Width | 24" |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Filter Material | Plastic |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Hard Food Disposer or Filtration | Yes |
| Motor Speeds | Single-Speed |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Smart Soil Sensor | Yes |
| Lower Spray Arm | Bi-Beam |
| Middle Spray Arm | Bi-Beam |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Tub Color | Midnight Ink |
| Tub Design | Tall Tub |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Levels | 5 |
| Wash System | Direct Feed |
| Water Pressure | 120 psi |
| Water Usage | 3.2 Gallons |
| Energy Saver | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 4 |
| Quick | Yes |
| Air Dry | Yes |
| Dry - Heat | Yes |
| Dry - Max | Yes |
| Drying System | Static Vent |
| Heated Dry | Yes |
| High Temperature | Yes |
| Start/Cancel | Yes |
| Washing Temperature - High | Yes |
| Washing Temperature - Sanitize | Yes |
| Maximum Height Clearance | 13" |
| Minimum Height Clearance | 11" |
| Number of Silverware Basket | 1 |
| Number of Silverware Basket Lids | 2 |
| Rack Coating | PVC |
| Rack Type | Standard |
| Minimum Height Clearance | 8" |
| Rack Spacer | Yes |
| Amps @ 120 Volts | 10 Amps |
| Connected Load @ 120V | 1.2 kW |
| Voltage Rating | 120 V |
| Door Latch | Pull |
| Door Type | Standard |
| Sound Level | 54 dBA |
| Annual Energy | 240 kWh |
| Product Weight | 56 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Connection Location | Right Bottom |
| Number of Leveling Legs | 4 |
| Water Inlet Location | Left Bottom Front |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.













