$1,246.00
Was$1,599.00Save $353.00 (22%)
- DLGX6501W
$1,246.00
Was$1,599.00Save $353.00 (22%)
Current Rebates
Key Features
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Steam Refresh Clothes in Between Washes
Simply. Brilliant.
Information at Every Turn
More Style in Less Space
Reversible Door for Installation Options
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
FlowSense® Duct Clogging Indicator
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Built-in sensors & AI technology detect fabric texture, load size, and moisture to automatically adjusts drying time - for more advanced fabric care and energy savings.
Steam Refresh Clothes in Between Washes
In just 10 minutes TurboSteam™ technology reduces wrinkles in up to 5 garments¹ and SteamFresh™ cycle reduces odors² when you don’t have time to wash.
Simply. Brilliant.
The award-winning⁵ modern flat front design, black steel finish and tinted, tempered glass doors bring a premium point of view to your laundry space.
Information at Every Turn
The intuitive digital dial control gives you more information with each turn. From descriptions of each setting, helpful prompts, status updates and remaining cycle time.
More Style in Less Space
LG closet-depth⁶ dryers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.
Reversible Door for Installation Options
When space is tight, the reversible door can go from right swing to left to fit almost any space.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your smart LG dryer remotely, download cycles, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
FlowSense® Duct Clogging Indicator
Know when it's time to clean the ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.
Smart Pairing
With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle³, making it the ultimate laundry hack.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care in the ThinQ® app and get proactive usage, maintenance and diagnostic alerts on your phone to help keep your LG smart appliances running smoothly.⁴
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 23 |
| Dryer Programs | AI Dry, Activewear, Blanket Refresh, Easy Ironing, Jeans, X Large Load Dry, Large Load, Overnight Dry, Power Dry, Quick Dry, SteamFresh™, SteamSanitary™, Timed Dry, Towels, Air Dry, Low Temp |
| No. of Dryer Options | 12 |
| Dryer Options | Control Lock, Cycle Optimization, Damp Dry Signal, Cycle Edit List, Drum Light, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Reduce Static, Signal, TurboSteam®, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 10 min ~ 100 min (10 min incremental) |
| Temperature Settings | High, Med High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.4 cu.ft. |
Summary
| Product Color | White |
| Matching Washer | WM6500HWA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLEX6500W |
| Gas Dryer Option | DLGX6501W |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LCD |
Energy
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wifi | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B), White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | No |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Tempered Glass Door |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Transparent Door Glass | Yes |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 11.5A |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Pedestal | WDP6W |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
| Stacking Kit | KSTK4 |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174048535 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 29.75 in. |
| Weight | 136 lbs. |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Weight (Carton) | 146.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 34.75 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 225.37 lbs. |
| Total of Cubes | 18.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 225.37 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.





















