$996.00
Was$1,399.00Save $403.00 (29%)
24" Compact Front Load Dryer - Ventless, Energy Star Certified, 4.0 Cu. Ft. - ELFE4222AW
24" Compact Front Load Dryer - Ventless, Energy Star Certified, 4.0 Cu. Ft.
Model: ELFE4222AW















24" Compact Front Load Dryer - Ventless, Energy Star Certified, 4.0 Cu. Ft.
Model: ELFE4222AW
$996.00
Was$1,399.00Save $403.00 (29%)
Key Features
Instant Refresh Cycle Revives Fabrics
Reverse Tumble
Gentle Dry Advanced Technology
11 Cycles to Care for Every Fabric
Spacious 4.0 cu. ft. Capacity
Condensation Dryer
Fit Any Space with Flexible Installation
ENERGY STAR® Certified
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Instant Refresh Cycle Revives Fabrics
Remove wrinkles and quickly refresh items
Reverse Tumble
Alternates directions during drying to reduce wrinkling/tangling of garments and improve overall performance
Gentle Dry Advanced Technology
Uses lower heat to be gentler on the environment and your clothes
11 Cycles to Care for Every Fabric
Perfectly dry every item with tailored cycles for towels, denim, delicates and more
Spacious 4.0 cu. ft. Capacity
Dry more items in one load with extra large capacity
Condensation Dryer
Get a perfect dry in any space with our Condensation Dryer that allows for ventless installation. Direct drain kit included
Fit Any Space with Flexible Installation
Get a perfect dry in any space with a reversible door, power pass-through and ventless drying
ENERGY STAR® Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality energy efficient performance
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Specifications
Product Details
| productLine | Dryer |
| powerType | Electric 240v |
| factory | Siewierz |
| color | White |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 23 5/8" |
| Depth | 24" |
| Depth With Door 90° Open | 42" |
| Reversible Door | Yes |
| Dryer Stacking Kit Capable | Yes |
| Dryer Stacking Kit Included | No |
| Optional Stacking Kit Part Number | STACKIT24W with pull out folding table, or STACKIT24C basic stacking kit |
| Cancel | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Estimated Time Remaining | Yes |
| How to Cancel | Key Combination |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Dryer Drum Capacity | 4 Cu. Ft. |
| Balanced Dry System | No |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Dryness Level Selections | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Cycle Count | 12 |
| Activewear | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Instant Refresh | Yes |
| Jeans | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| My Favorite | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Towels | Yes |
| High | Yes |
| Damp | Yes |
| Less | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Low | Yes |
| Connection Location | Top Center |
| Voltage Rating | 240 V |
| Combined Energy Factor (CEF) | 2.68 |
| kWh/cycle | 1.17 kWh |
| kWh/year | 330 kWh |
| Door Latch | Yes |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 178.6 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Receptacle for Electrical Pass Through | Yes |
| Stackable | Yes |
| Ventilation Type | Ventless |
| Line of Business | Fabric Care |
| Product Type | Dryer |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 178.6 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 218.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 218.6 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.65 lbs. |
| Total of Cubes | 10.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.65 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.











