$1,293.00
Was$1,649.00Save $356.00 (22%)
FrontLoad Electric Dryer - ELFE7738AA
$1,293.00
Was$1,649.00Save $356.00 (22%)
Current Rebates
Key Features
15-Minute Fast Dry
Care Meter for more sustainable cycles
Extra Large Capacity
Normal Cycle is Energy Efficient
Extended Tumble option
Air Dry cycle
Fits more rooms with reversible door
Optional pedestals and stacking kit
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
15-Minute Fast Dry
Quickly dry the items you need most
Care Meter for more sustainable cycles
The Care Meter displays 1, 2, or 3 leaves depending on cycle selection to promote cycle choices that save energy, and are gentler on fabrics
Extra Large Capacity
Dry more in each load with our 8.0 Cu. Ft. dryers. Even fits a king sized comforter
Normal Cycle is Energy Efficient
Our normal cycle was specifically created to use the least energy possible to get a full load dry. There’s also a dry boost option, if you need it
Extended Tumble option
Gently tumbles your clothes without heat to keep them tangle-free--perfect for when you cannot remove clothes right after the cycle ends
Air Dry cycle
Confidently dry even your most delicate items with our Air Dry cycle which uses very low heat to protect clothing
Fits more rooms with reversible door
Enjoy easy loading no matter how your washer and dryer are configured
Optional pedestals and stacking kit
Raise your units with optional pedestal drawers that provide extra storage or use the optional stacking kit for convenient vertical configuration
Brilliant LED display
Our beautifully bright display illuminates information on cycles and lets you know how much time is left
Control Lock
To help avoid unwanted use
Balanced Dry™ keeps clothes cooler
Keep clothes looking their best with Balanced Dry™ which eliminates temperature spikes and keeps your garments cooler without adding additional dry time
LuxCare® Dry System
Save time, energy and protect items from over- or under-drying with our sensor that detects humidity for precise drying
Predictive Dry™ for accurate dry times
Within about 90 seconds of starting the load, the dryer calculates the most accurate time in which your clothes will be perfectly dried
Perfect Steam™ option
Gently release wrinkles and reduce static to keep clothes looking their best
ENERGY STAR® Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality, energy-efficient performance
LuxCare® Lint Shield helps avoid messes
Traps lint so it doesn’t make a mess, even if you empty it while there are clothes in the dryer
Luxury-Quiet™ Sound System
So quiet you can run it whenever you want without disrupting your household
Luxury-Design® Lighting
Conveniently find any article of clothing with premium LED lighting that provides visibility inside your dryer
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts
Wear It Again™ cycle revives fabrics
Save water and energy with Wear It Again™, which removes wrinkles, reduces odors, and removes pet hair in just 15 minutes, without having to do a full wash
Specifications
Product Details
| productLine | Dryer |
| powerType | Electric 240v |
| installationType | Free-Standing |
| factory | Juarez |
| color | Alpine |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 38" |
| Width | 27" |
| Depth | 32" |
| Reversible Door | Yes |
| Cancel | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Estimated Time Remaining | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Dryer Drum Capacity | 8 Cu. Ft. |
| Air Flow | 200 CFM |
| Balanced Dry | Yes |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Dryness Level Selections | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Predictive Dry | Yes |
| Cycle Count | 11 |
| Activewear | Yes |
| Air Dry | Yes |
| Allergen | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Towels | Yes |
| Wear it Again | Yes |
| Max | Yes |
| High | Yes |
| Low | Yes |
| Damp | Yes |
| Anti Static | Yes |
| Delay Start Time | 1-12 Hours |
| Drum Light | Yes |
| Dry Boost | Yes |
| Extended Tumble | Yes |
| Perfect Steam | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Minimum Circuit Required | 30 Amps |
| Voltage Rating | 208/240v |
| Optional Pedestal | Yes |
| Power Cord Included | No |
| Ventilation Type | Vented |
| Combined Energy Factor (CEF) | 3.48 |
| kWh/cycle | 2.5 kWh |
| kWh/year | 620 kWh |
| Door Latch | Yes |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 126 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Laundry Series | 700 Series |
| Line of Business | Fabric Care |
| Product Type | Dryer |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 126 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 166 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 166 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.2 lbs. |
| Total of Cubes | 19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.2 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.




























