$9.99
PureAdvantage Washer Cleaner Tablets - 10ELPRLT01
$9.99
Key Features
High Performance Washer Cleaner Tablet
More Powerful and Effective Than Leading Competitor
Continuously Cleans for Up to 1 Month After First Use
Safe for Any Washer Brand
Each Tablet Provides Freshness For Up to 1 month
Formula Made with Some Natural Ingredients
Easy to Use Tablet
Keeps Working to Remove Odors
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
High Performance Washer Cleaner Tablet
Cleaner features triple action cleaning power with probiotic, surfactants and odor control that effectively reduces odors caused by residue, limescale and odor causing bacteria.
More Powerful and Effective Than Leading Competitor
Unique formula cleans and reduces odor better than the leading competitor for long lasting freshness.
Continuously Cleans for Up to 1 Month After First Use
The powerful probiotic cleaner is designed to continually clean and remove odors for up to 1 month as you run normal loads of laundry. Other brands of cleaners may wash away after application.
Safe for Any Washer Brand
Effective on all brands of washing machines.
Each Tablet Provides Freshness For Up to 1 month
One bag of Washer Cleaner Tablets contains 6 tablets to clean and reduce odors in your washer for up to 6 months.
Formula Made with Some Natural Ingredients
PureAdvantage Washer Tablets deliver a strong and powerful clean without bleach or boric acid. The cleaner is safer for your family, and tough on grime, residue and buildup without damaging your washer.
Easy to Use Tablet
For optimal performanc, simply dissolve 1 tablet in 8 oz of water and pour dissolved solution into detergent dispenser. Wait at least 6 hours for probiotic to activate (optimal overnight). Run a fast wash cycle on warm temperature setting. Resume normal use. See product packaging for full use instructions.
Keeps Working to Remove Odors
Cleaning results improve over time as the probiotic continues to remove buildup and releases a lavender scent to keep your washer and house smelling fresh.
Cleans & Freshens Some Hard to Reach Areas
Cleans and freshens some hard to reach areas by removing soap residue, lime scale, and soil from the inner water lines and rubber seals of your washing machine.
Specifications
Use and Care
| Care Instructions | For optimal results: 1. Dissolve 1 tablet in 8 oz of water. 2. Pour dissolved de-scaler solution into detergent dispenser. 3. Run a rinse/spin or fast wash cycle on warm temperature. 4. |
Product Details
| productLine | Cleaners |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| Height | 9" |
| Width | 8 4/5" |
| Depth | 2" |
| Retail Packaging Height | 9" |
| Retail Packaging Width | 8 4/5" |
| Retail Packaging Depth | 2" |
| Volume | 0.1 Cu. Ft. |
| Country of Origin | USA |
| Item Package Quantity | 6 |
| Recommended Change Frequency | 30 Days |
| Care Instructions | For optimal results: 1. Dissolve 1 tablet in 8 oz of water. 2. Pour dissolved de-scaler solution into detergent dispenser. 3. Run a rinse/spin or fast wash cycle on warm temperature. 4. Leave |
| Care Instructions | For optimal results: 1. Dissolve 1 tablet in 8 oz of water. 2. Pour dissolved de-scaler solution into detergent dispenser. 3. Run a rinse/spin or fast wash cycle on warm temperature. 4. Leave |
| Product Weight | 0.2 lbs |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Cleaner |
Dimensions & Weight
| Width | 8.8 in. |
| Height | 9 in. |
| Length | 2 in. |
| Weight | 1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 13.8 in. |
| Shipping Height | 14 in. |
| Shipping Length | 7 in. |
| Shipping Weight | 41 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.95 lbs. |
| Total of Cubes | 0.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.95 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.

















