$34.99
SmartSort Laundry Totes - 14ELSORT01
$34.99
Key Features
Perfect Grip Load & Carry Design
A Smarter Way to Sort Laundry
Space Saving Storage
Favorite Fabrics Never Touch the Floor
Washable Well-Made Fabric
Multi-Purpose Totes for the Home
Limited Warranty
Pairs Well with SmartSort™ Accessories
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Perfect Grip Load & Carry Design
Designed with perfect grip handles for carrying multiple heavy laundry loads comfortably in each hand.
A Smarter Way to Sort Laundry
Our collection of 2 laundry totes assist in organizing clothes and linens, with dual color sides to keep clean separate from dirty.
Space Saving Storage
Hang totes on door knobs or use the wall hook (sold separately) as clothes and linens wait to be washed, dried or folded.
Favorite Fabrics Never Touch the Floor
Keep favorite fabrics from touching the floor. Simply lay the tote flat to load with laundry, then pick up the tote by the handles to securely transport laundry.
Washable Well-Made Fabric
Washer and dryer safe fabric stretches to securely hold large and small articles of clothing and linens. The double-knit polyester fabric is durable and lightweight, providing easy to handle totes for your laundry needs.
Multi-Purpose Totes for the Home
Load & carry household items with confidence. Our totes are designed to stretch and securely hold toys, athletic equipment, beach gear and more.
Limited Warranty
* This Electrolux product is warranted to be free from defects in materials and workmanship for a period of 90 days from the date of purchase. If this product is found to be defective, return with receipt or proof of purchase to place of purchase for replacement. If you purchased the product directly from Electrolux, please contact our Customer Service Department: Phone: 877-435-3287; Website: www.electroluxappliances.com. This warranty gives you specific legal rights, and you may also have other rights which vary from state to state. Electrolux Home Products, Inc. shall not be liable for consequential or incidental damages, improper installation, service call cost, installation or reinstallation cost, or by failure due to normal wear. Some states do not allow the exclusion or limitation of incidental or consequential damages, so the above limitation or exclusion may not apply to you.
Pairs Well with SmartSort™ Accessories
Pairs well with Electrolux SmartSort™ Wall Hooks (sold separately).
Specifications
Product Details
| productLine | Laundry Housewares |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| Height | 49" |
| Width | 22" |
| Depth | 3/10" |
| Item Package Quantity | 2 |
| Material | Polyester |
| Product Weight | 3.1 lbs |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Laundry Accessory |
Dimensions & Weight
| Width | 22 in. |
| Height | 49 in. |
| Length | 3 in. |
| Weight | 3.1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27 in. |
| Shipping Height | 54 in. |
| Shipping Length | 8 in. |
| Shipping Weight | 43.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 43.1 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.27 lbs. |
| Total of Cubes | 1.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.27 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.












