$21.99
LuxCare 7 Piece Delicate Wash Bag Set - 14ELWBAG02
$21.99
Key Features
Delicate Care Laundry Bags
7 Assorted Bag Sizes for Your Delicates
Zipper Pocket Protection
Washable Well-Made Fabric
All Style Garment Protection
Perfect Wash Companion™
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Delicate Care Laundry Bags
Care for your favorite, most delicate fabrics while in the washer and dryer with an assortment of delicate wash bags.
7 Assorted Bag Sizes for Your Delicates
Easily find the right fit for all your delicates. Includes 7 garment bag sizes: (cylinder) 6.7”x8.6”, (cone) 6.7”x5”, (Small) 10"x12", (Medium) 12"x15", (Large) 16"x19", (two XL bags) 19.7x23.6” and 23.6”x23.6”.
Zipper Pocket Protection
Close your bag with confidence. Easily tuck zipper into zipper pocket to keep bag closed during wash and dry cycle.
Washable Well-Made Fabric
Safely wash and dry fabrics in well constructed, polyester mesh bags that feature a rust-free plastic zipper.
All Style Garment Protection
Keeps clothes looking their best and help them last longer by protecting garments from tangling, snagging and pulling in the washer and dryer.
Perfect Wash Companion™
Perfect for organizing and sorting delicates for washing and drying.
Specifications
Product Details
| productLine | Laundry Housewares |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| Height | 13" |
| Width | 9 3/5" |
| Product Weight | 0.3 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Laundry Accessory |
Dimensions & Weight
| Width | 9.6 in. |
| Height | 13 in. |
| Length | - |
| Weight | 0.3 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 14.6 in. |
| Shipping Height | 18 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 40.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.

















