$34.46
2 Pk - Stainless Steel 4 Ft Hoses - WX14X10005
$34.46
Key Features
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Avoid laundry room floods before they happen with stainless steel hoses
Heavy-duty stainless steel with a protective polymer coating for added durability
Highly reliable, burst-resistant
Designed to fit all brands of washing machines
Either hose can be used for hot or cold water for installation flexibility
Fast and easy to replace every 5 years or whenever a new washer is installed
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Avoid laundry room floods before they happen with stainless steel hoses
Heavy-duty stainless steel with a protective polymer coating for added durability
Highly reliable, burst-resistant
Designed to fit all brands of washing machines
Either hose can be used for hot or cold water for installation flexibility
Fast and easy to replace every 5 years or whenever a new washer is installed
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 1 in |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Approximate Shipping Weight | 1 lb |
| Net Weight | 1 lb |
FEATURES
| Part Type | Water Lines & Hoses |
| Required | Power Cord |
Dimensions & Weight
| Width | 1 in. |
| Height | 1 in. |
| Length | 48 in. |
| Weight | 1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6 in. |
| Shipping Height | 6 in. |
| Shipping Length | 53 in. |
| Shipping Weight | 41 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.29 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.29 lbs. |
Features
| Part Type | Water Lines & Hoses |
| Required | Power Cord |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 48 in |
| Overall Height | 1 in |
| Overall Width | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 1 lb |
| Net Weight | 1 lb |
Warranty
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.












