$844.00
Was$849.00Save $5.00
27 Inch Sidekick™ Pedestal Washer - WD300CV
$844.00
Was$849.00Save $5.00
Current Rebates
Key Features
The Mighty Mini with 1.0 cu. ft. Capacity
Meet Your Newest Laundry Ally—LG’s Ingenious SideKick® Washer
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
The Mighty Mini with 1.0 cu. ft. Capacity
Just right for cleaning smaller loads as often as you need.
Meet Your Newest Laundry Ally—LG’s Ingenious SideKick® Washer
Disguised as an everyday pedestal, this mini LG washer pairs with almost any LG front load unit¹ so you can wash two loads at the same time. The main tub is the workhorse taking on your biggest, bulkiest family-size loads like towels and bedding, while the LG SideKick® gives delicates, hand washables and workout wear the special care they deserve. With this LG pedestal washer on your side, you can divide and conquer your laundry—and the rest of your day—like never before.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 3/4" x 16 3/8" x 31 3/32" |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 1.0 cu. ft. |
Summary
| Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
| Series | LG |
| Touch Buttons | Yes |
| TwinWash™ Compatible | Yes |
| Type | LG Sidekick® Pedestal Washer |
| Type of Display | LED |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 6 |
| Washer Programs | Downloaded, Hand Wash, Intimates, Normal, Rinse+Spin, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 5 |
| Washer Options | Control Lock, Rinse, Warm Water, Remote Start, Wi-Fi |
| No. of Wash/Rinse Temps | 2 |
| Wash/Rinse Temps | Cold, Warm |
Laundry Appliance Convenience Features
| Auto Suds Removal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wifi | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Motor
| Max RPM | 700 |
| Motor Speed | Variable |
| Motor Type | Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B), Graphite Steel (V), White (W) |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Door / Rim | Glass / Black |
| Door Cover | Transparent Tinted Glass |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 5 Amps |
| Ratings | UL Listed |
Options/Accessories
| Magnetic Remote Control | No |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | Limited Lifetime |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174043271 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 14.13 in. |
| Length | 30.75 in. |
| Weight | 105 lbs. |
| Weight (Carton) | 115 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 19.13 in. |
| Shipping Length | 35.75 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 84.37 lbs. |
| Total of Cubes | 6.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 84.37 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.



















