$6,494.00
Was$7,149.00Save $655.00 (9%)
Benchmark™ Built-in Freezer 18'' Flat Hinge - B18IF905SP
$6,494.00
Was$7,149.00Save $655.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Control temperature and monitor with Home Connect
Maintain temperature with MultiAirFlow
ENERGY STAR® qualified
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Control temperature and monitor with Home Connect
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics—wherever you are,* for ultimate convenience. Connected refrigerators from Bosch are designed to give you peace of mind, customization, and simpification.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow™ maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
ENERGY STAR® qualified
ENERGY STAR® certified for energy efficiency.
Specifications
General
| Door Options | Left Reversible |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 8.6 Cu Ft |
| Hinge Type | Flat Hinge |
| Color | Not Applicable |
Connectivity
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Size and Weight
| Gross Weight | 286.000 lbs |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4 " x 17 3/4" x 24" |
| Power Cord Length | 118" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 18" x 25_IN |
Comfort and Convenience
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 6 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 3 lbs |
| Water Filter | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Indicator | no |
| EcoMode | yes |
| Sabbath Mode | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 83.75 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 286 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.75 in. |
| Shipping Height | 88.75 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 326 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 326 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.67 lbs. |
| Total of Cubes | 20.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.















