$693.00
Was$1,149.00Save $456.00 (40%)
16 Cu. Ft Upright Freezer - FFFU16F2VV
$693.00
Was$1,149.00Save $456.00 (40%)
Key Features
Power Outage Assurance
EvenTemp™ Cooling System
Flexible Interior Organization System
Door Ajar and High Temp Alarm
Frost-Free Design
Floor-Projected Power-On Indicator
Garage Ready
Reversible Door
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Power Outage Assurance
Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air.
EvenTemp™ Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout the fresh food and freezer.
Flexible Interior Organization System
Easily organize your family's frozen favorites with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your freezer.
Door Ajar and High Temp Alarm
Monitor the ideal environment for your frozen foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the temperature rises.
Frost-Free Design
Never waste time chipping away ice in your freezer again with our frost-free design that does the work for you.
Floor-Projected Power-On Indicator
Know at a glance that your freezer is keeping your favorites safely frozen and fresh with our power-on indicator light.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F.
Reversible Door
Door can be installed to open left or right based on your needs.
Specifications
Other
| Annual Energy | 461 kWh |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 15.5 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 27.75 in. |
| Height | 67.75 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 141 lbs. |
| Height With Hinge | 67 3/4" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 29 13/100" |
| Depth With Door and Handle | 29 13/100" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.75 in. |
| Shipping Height | 72.75 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 181 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 181 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 360.12 lbs. |
| Total of Cubes | 28.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 360.12 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Height | 67 3/4" |
| Width | 27 3/4" |
| Depth | 26 5/8" |
| Reversible Door | Yes |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| High Temp Alarm | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 67 3/4" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 29 13/100" |
| Depth With Door and Handle | 29 13/100" |
| Freezer Capacity | 15.5 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Door Swing | Reversible |
| Garage Ready | Yes |
| Annual Energy | 461 kWh |
| Product Weight | 141 lbs |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.


















