$18.49
PureAdvantage Air Filter - EAF1CB
$18.49
Key Features
No tools required for installation. Simply remove plastic wrap, install filter and reset filter reminder light on your refrigerator.
Performs better than baking soda alone to continuously preserve freshness.
Captures and keeps odors at bay with carbon technology.
Keeps food fresher longer with less frequent replacements. Replace every 6 months.
Review Electrolux Refrigerator Use & Care Guide before installation. See fits models listing on Electrolux.com.
More powerful than baking soda alone, PureAdvantage® air filters keep your refrigerator at its freshest by capturing and keeping undesirable odors at bay. Preserve refrigerator freshness 6 months.
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
No tools required for installation. Simply remove plastic wrap, install filter and reset filter reminder light on your refrigerator.
Performs better than baking soda alone to continuously preserve freshness.
Captures and keeps odors at bay with carbon technology.
Keeps food fresher longer with less frequent replacements. Replace every 6 months.
Review Electrolux Refrigerator Use & Care Guide before installation. See fits models listing on Electrolux.com.
More powerful than baking soda alone, PureAdvantage® air filters keep your refrigerator at its freshest by capturing and keeping undesirable odors at bay. Preserve refrigerator freshness 6 months.
Specifications
Product Details
| productLine | Air Filters |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| Retail Packaging Height | 4 1/2" |
| Retail Packaging Width | 2 1/2" |
| Retail Packaging Depth | 2 1/2" |
| Volume | 0.2 Cu. Ft. |
| Alternate Part Number | 241504901; 241504902; 241575002; 7241504902 |
| Country of Origin | USA |
| Filter Type | Air Filter |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Item Package Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.95 lbs |
| Care Instructions | For best results, replace filter every 6 months |
| Dishwasher Safe | No |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Refrigeration Filter |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 0.95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 40.95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40.95 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.














