$117.46
Single-Door Refrigerator and Freezer Bundle - ELUXCOMBO3
$117.46
Key Features
Air Filters Preserve Freshness
Refreshing, Safer Drinking Water
A Better World with Every Drop
Replace Filters with Ease
Purity You Can Trust
Produce Keeper™ Extends the Life of Fruits and Vegetables
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Air Filters Preserve Freshness
PureAdvantage™ Ultra II™ Air Filters keep your refrigerator and freezer fresh by capturing and keeping undesirable odors at bay with carbon technology, more powerful and effective than baking soda.
Refreshing, Safer Drinking Water
The PureAdvantage™ PWF-1™ Water Filter is certified to reduce up to 99% of contaminants including Chlorine Taste & Odor, Particulates Class I, Cysts, Lead, Mercury, Pesticides, Insecticides, BPA, Asbestos, Pharmaceuticals and more.
A Better World with Every Drop
Electrolux water filters allow you to reduce plastic from bottled water and are certified by the Water Quality Association to WQA/ASPE/ANSI S 803 for sustainability.
Replace Filters with Ease
For optimal freshness, change filters every 6 months. Replacement is simple with no tools required. Review your Electrolux Refrigerator Use & Care Guide before installation.
Purity You Can Trust
Refreshing, great-tasting water held to the highest certification standards. Counterfeit and knockoff filters can put your refrigerator and health at risk. Drink safely with an Electrolux water filter, designed specifically for your appliance.
Produce Keeper™ Extends the Life of Fruits and Vegetables
The PureAdvantage™ Produce Keeper™ refill absorbs ethylene from fruits and vegetables in your crisper drawer, the natural gas that causes produce to spoil.
Specifications
Product Details
| productLine | Water Filter Combos |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| ANSI Certified | Yes |
| EPA Registered | Yes |
| Height | 11 1/2" |
| Width | 4" |
| Depth | 6 4/5" |
| Retail Packaging Height | 11 1/2" |
| Retail Packaging Width | 4" |
| Retail Packaging Depth | 6 4/5" |
| Volume | 0.2 Cu. Ft. |
| Country of Origin | Singapore |
| Filter Type | Water Filter |
| Flow Rate | 0.65 gpm |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Installation Action | Push to lock |
| Item Package Quantity | 1 |
| Maximum Operating Temperature | 100 F |
| Minimum Operating Temperature | 33 F |
| Minimum Working Pressure | 30 psi |
| Maximum Working Pressure | 100 psi |
| Prop 65 Label | No |
| Rated Capacity | 125 Gallons |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Refrigeration Filter |
Dimensions & Weight
| Width | 4 in. |
| Height | 11.5 in. |
| Length | 6.8 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 9 in. |
| Shipping Height | 16.5 in. |
| Shipping Length | 11.8 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.88 lbs. |
| Total of Cubes | 0.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.

















