$20.99
PureAdvantage AF-2™ Refrigerator Air Filter - ELXPAAF2
$20.99
Key Features
More Powerful than Baking Soda
Keeps Odors at Bay
Easy Setup for Optimal Results
Preserve Freshness for up to 6 months
Easy to Install
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
More Powerful than Baking Soda
Performs better than baking soda to continuously preserve freshness.
Keeps Odors at Bay
Captures and keeps odors at bay with carbon technology.
Easy Setup for Optimal Results
Review Electrolux Refrigerator Use & Care Manual before installation. See fits models listing on Electrolux website.
Preserve Freshness for up to 6 months
Keeps food fresher longer with less frequent replacements*. Replace every 6 months.
Easy to Install
No tools required for installation. Simply remove plastic wrap, snap filter into the filter housing and reset filter reminder light on your refrigerator.
Specifications
Use and Care
| Care Instructions | The air filter is located in the top center of the fresh food compartment. (Some features of the filter housing may vary.) 1. Remove plastic wrap from the new filter. Snap it into the fi |
Product Details
| productLine | Air Filters |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| ANSI Certified | No |
| cUL Listed | No |
| EPA Registered | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | No |
| Height | 7 2/5" |
| Width | 1 7/10" |
| Depth | 2/5" |
| Retail Packaging Height | 11 4/5" |
| Retail Packaging Width | 3 7/10" |
| Retail Packaging Depth | 4/5" |
| Volume | 0.24 Cu. Ft. |
| Country of Origin | India |
| Filter Type | Air Filter |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Installation Action | Push to lock |
| Item Package Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.12 lbs |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| Care Instructions | The air filter is located in the top center of the fresh food compartment. (Some features of the filter housing may vary.) 1. Remove plastic wrap from the new filter. Snap it into the filter |
| Dishwasher Safe | No |
| Care Instructions | The air filter is located in the top center of the fresh food compartment. (Some features of the filter housing may vary.) 1. Remove plastic wrap from the new filter. Snap it into the filter |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Refrigeration Filter |
Dimensions & Weight
| Width | 1.7 in. |
| Height | 7.4 in. |
| Length | 2 in. |
| Weight | 0.12 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6.7 in. |
| Shipping Height | 12.4 in. |
| Shipping Length | 7 in. |
| Shipping Weight | 40.12 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40.12 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.15 lbs. |
| Total of Cubes | 0.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.














