$85.97
Was$90.97Save $5.00 (5%)
FPPWFU01, PAULTRA2, and FRPAPKRF Water and Air Filter Combo Kit with Produce Keeper - FRIGCOMBO7
FPPWFU01, PAULTRA2, and FRPAPKRF Water and Air Filter Combo Kit with Produce Keeper
Model: FRIGCOMBO7








FPPWFU01, PAULTRA2, and FRPAPKRF Water and Air Filter Combo Kit with Produce Keeper
Model: FRIGCOMBO7
$85.97
Was$90.97Save $5.00 (5%)
Key Features
Great Tasting Water and Fridge Freshness
Make Safer Water Second Nature
Filters Out up to 99% of Contaminants
Captures & Keeps Odors Away
Performs Better Than Baking Soda
Keeps Fruits & Vegetables Fresher Longer
For optimal freshness, replace every 6 months
Easy Install
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Great Tasting Water and Fridge Freshness
Enjoy great tasting water and keep your fridge fresher longer with our Complete Care Bundle that includes a replacement PWF-1™ Water Filter (FPPWFU01), PureAir Ultra II™ Air Filter (PAULTRA2), and PureAir Produce Keeper™ refill (FRPAPKRF).
Make Safer Water Second Nature
The PurePour™ PWF-1™ Water and Ice Refrigerator Filter is certified to reduce contaminants and keep great tasting water flowing for you and your family.
Filters Out up to 99% of Contaminants
The PurePour™ PWF-1™ Water and Ice Refrigerator Filter reduces Chlorine Taste & Odor, Particulates Class I, Cysts, Lead, Mercury, Pesticides, Insecticides, BPA, Asbestos, Pharmaceuticals and more.
Captures & Keeps Odors Away
The PureAir Ultra II™ Air Filter clears the air and absorbs undesirable smells with carbon technology.
Performs Better Than Baking Soda
The PureAir Ultra II™ Air Filter is more powerful and effective than baking soda – make the smarter, fresh choice.
Keeps Fruits & Vegetables Fresher Longer
The PureAir Produce Keeper™ refill absorbs ethylene gas from fruits and vegetables, the natural gas that causes produce to ripen quicker.
For optimal freshness, replace every 6 months
Subscribe and save to get filters delivered right when you need them.
Easy Install
No tools required for installation. Review your Frigidaire Refrigerator Use & Care Guide before installation. See fits models listing on packaging.
Specifications
Other
| Volume | 0.1 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 4.3 in. |
| Height | 9.5 in. |
| Length | 4 in. |
| Weight | - |
| Retail Packaging Height | 9 1/2" |
| Retail Packaging Width | 4 3/10" |
| Retail Packaging Depth | 4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 9.3 in. |
| Shipping Height | 14.5 in. |
| Shipping Length | 9 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.98 lbs. |
| Total of Cubes | 0.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.98 lbs. |
Product Details
| Height | 9 1/2" |
| Width | 4 3/10" |
| Depth | 4" |
| Flow Rate | 0.65 gpm |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Item Package Quantity | 1 |
| Rated Capacity | 125 Gallons |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| Retail Packaging Height | 9 1/2" |
| Retail Packaging Width | 4 3/10" |
| Retail Packaging Depth | 4" |
| Volume | 0.1 Cu. Ft. |
| Country of Origin | Singapore |
| Filter Type | Water Filter |
| Installation Action | Push to lock |
| Limited Warranty | 90 Days |
| Maximum Operating Temperature | 100 F |
| Minimum Operating Temperature | 33 F |
| Minimum Working Pressure | 30 psi |
| Maximum Working Pressure | 100 psi |
| Prop 65 Label | No |
| Care Instructions | See Instructions on retail package. |
| Dishwasher Safe | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.










