$5,194.00
Was$5,749.00Save $555.00 (10%)
800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator, Glass door 36'' - B36CL81ENG




















Product Video

360 View
$5,194.00
Was$5,749.00Save $555.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Put beverages on display in the Refreshment Center
Control temperature and monitor with Home Connect
A Filtered Water Dispenser inside your fridge
Dual Compressors for both your fridge and freezer
Organized Freezer Drawers for optimal storage
Stainless Steel Back Wall
Maintain temperature with MultiAirFlow
A convenient Door Ajar Notification
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Put beverages on display in the Refreshment Center
The Refreshment Center™ puts your favorite beverages on beautiful display. Entertain friends and family, or keep everyday refreshments on hand and at the ready.
Control temperature and monitor with Home Connect
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics—wherever you are,* for ultimate convenience. Connected refrigerators from Bosch are designed to give you peace of mind, customization, and simpification.
A Filtered Water Dispenser inside your fridge
Beautifully hidden inside, the dual dispensing interior water dispenser lets you enjoy pure, fresh water with the touch of a button or tap of your glass or bottle.
Dual Compressors for both your fridge and freezer
Dual compressors and dual evaporators offer efficient and precise cooling and humidity control, while significantly limiting odor transfer between the refrigerator and freezer, creating the optimal freshness environment.
Organized Freezer Drawers for optimal storage
An ingenious three-tier layered freezer drawer system creates extra storage for frozen items, from pizza boxes to frozen waffles. The new organized shelving system features small, medium, and large options; paired with LED lighting, freezer items are clearly displayed, so food doesn't get buried and forgotten.
Stainless Steel Back Wall
Stainless Steel lines the back wall with the highest quality stainless steel for a timeless design.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow™ maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
A convenient Door Ajar Notification
Receive a notification on your phone should you accidentally leave your refrigerator door open for an extended time.
True Counter-Depth for flush installation
Sits flush with the countertop, with hidden hinges and discreet, tucked away feet. Sleek, freestanding refrigerators effortlessly look and feel built-in.
UltraClarityPro® Water Filter
UltraClarityPro® Water Filter removes an astonishing >99.9% of sediments, including harsh elements like chlorine and chloramine.
ENERGY STAR® qualified
ENERGY STAR® certified for energy efficiency.
Our interior shelves are designed with glass and are easily adjustable to fit your grocery needs.
Our interior shelves are designed with glass, and never plastic. Half-width shelves are easily adjustable to accommodate all your grocery needs.
Specifications
General
| Color | Stainless Steel |
| Color / Material Housing | Grey |
| Refrigerator Gross Capacity | 14.5 Cu Ft |
| Panel Ready | Not Possible |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 20.5 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 6.1 Cu Ft |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x ice cube scoop |
Connectivity
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
Comfort
| Type of Control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Super setting fridge, Temperature display fridge, Temperature for freezer, Warning function freezer sect., Warning signal door open, |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 72 " x 35 5/8" x 28 " |
| Gross Weight | 410.000 lbs |
| Power Cord Length | 67 IN |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 72" x 36" x 25" |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 9 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 4 lbs |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | yes |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Sabbath Mode | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 410 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 450 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 450 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 516.69 lbs. |
| Total of Cubes | 41.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 516.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Middle GA.










