$2,693.00
Was$3,449.00Save $756.00 (22%)
Counter-Depth French Door Refrigerator - ERFC2393AS
$2,693.00
Was$3,449.00Save $756.00 (22%)
Current Rebates
Key Features
Flexible Organization System
Adjustable Temperature Drawer
Auto-Close Doors
Tall Ice and Water Pocket
Get a Built-In Look with Counter-Depth Design
Premium LED Lighting
Quick Freeze
LuxCool™ Cooling System
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Flexible Organization System
Find a place for everything with our thoughtful organization solutions that maximize usable space, including in-door condiment storage, a slide-under shelf, snack storage and optional storage pan.
Adjustable Temperature Drawer
Entertain with ease with our adjustable temperature drawer with three temperature settings so you can keep everything from charcuterie boards to white wine at the perfect serving temperature
Auto-Close Doors
Avoid spoiled food and wasted energy with auto-close doors, which ensure that your refrigerator is never left slightly open by mistake.
Tall Ice and Water Pocket
Easily fill pitchers and tall sports bottles with our new water and ice dispenser, redesigned to accommodate any container up to 10.5 inches tall
Get a Built-In Look with Counter-Depth Design
Our counter-depth refrigerator sits flush with existing cabinetry, making it easy to achieve a sleek, built-in look
Premium LED Lighting
Our designer LED lighting is as beautiful as it is functional, keeping the contents of your refrigerator clearly visible
Quick Freeze
Quickly freeze foods so they stay at their freshest - set this option before a large grocery run so your food freezes faster once you get home
LuxCool™ Cooling System
Keep food market fresh by maintaining a constant temperature with smart sensing technology and a variable-speed compressor which efficiently circulates cold air throughout the refrigerator
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency with ENERGY STAR® Certified Appliances.
Pure Advantage™ Refrigerator Air Filter
More powerful than baking soda, PureAdvantage™ refrigerator air filters keep your refrigerator at its freshest by capturing and keeping undesirable odors at bay
Pure Advantage™ Water & Ice Filter
Clean life-giving water from your fridge every day – PureAdvantage™ water filters deliver refreshing, great tasting water and ice with up to 99% contaminant reduction*
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
TasteLock™ Plus Crispers with Auto-Humidity Control
Keep produce tasting fresh like nature intended with smart crisper technology that removes excess moisture and blocks out dry air to prevent shriveling and shrinking, plus an ethylene absorber reduces the gas emitted by many fruits and vegetables that causes spoiling
Specifications
Product Details
| productLine | French Door Refrigerator |
| powerType | Electric 120v |
| size | 23 Cu. Ft. |
| installationType | Free-Standing |
| factory | Juarez |
| color | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 70" |
| Width | 36" |
| Depth | 30 4/5" |
| Height Without Hinge | 68 3/10" |
| Depth With Door 90° Open | 43 1/2" |
| Depth With Drawer Open | 43 1/2" |
| Total Capacity | 22.6 Cu. Ft. |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Side of Door |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Second Control Location | Dispenser |
| Water Filter Indicator | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Height With Hinge | 70" |
| Standard Width | 36" |
| Width of Cabinet | 35 3/5" |
| Width With Doors 90° Open | 43 1/2" |
| Depth of Cabinet | 23 3/5" |
| Depth With Door | 28 1/2" |
| Depth With Door and Handle | 30 4/5" |
| Freezer Capacity | 7.1 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 15.5 Cu. Ft. |
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Dispenser | Yes |
| Dispenser Height | 10 2/5" |
| Light Control | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Amps @ 120 Volts | 3.3 Amps |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Auto Close Drawer | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | Smokey |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Annual Energy | 670 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 334 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Second Ice Maker | Yes |
| Adjustable Temperature Drawer | Yes |
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Smokey |
| Door Bin Color | Smokey |
| Humidity Controls | Automatic |
| Produce Keeper Ready | Yes |
| Produce Keeper Included | Yes |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Plus Door Bins | 3 |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 3 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Other Door Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 9 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 2 |
| Line of Business | Food Preservation |
| Product Type | Refrigerator |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 10.4 in. |
| Length | - |
| Weight | 334 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 15.4 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 374 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 374 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.



















