$1,694.00
Was$3,299.00Save $1,605.00 (49%)
36" Wide, 27 Cu Ft. 3 Door French Door, C/depth Refrigerator With Internal Water Dispenser, Printproof Black Stainless Steel - LRFLC2706D
36" Wide, 27 Cu Ft. 3 Door French Door, C/depth Refrigerator With Internal Water Dispenser, Printproof Black Stainless Steel
Model: LRFLC2706D















36" Wide, 27 Cu Ft. 3 Door French Door, C/depth Refrigerator With Internal Water Dispenser, Printproof Black Stainless Steel
Model: LRFLC2706D
$1,694.00
Was$3,299.00Save $1,605.00 (49%)
Current Rebates
Key Features
Let ThinQ be your guide
Built-in style you love. All the space you need.
Cooling technologies
Linear Cooling
Cool Guard Interior
Feature Videos
Qualifications
Largest Counter Depth Capacity (27 cu. ft.)
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Let ThinQ be your guide
Connect your appliance to your smartphone with the ThinQ app. Get notifications about usage, maintenance suggestions, plus early diagnosis for repairs.*
Built-in style you love. All the space you need.
Only LG delivers the 27 cu. ft. capacity of a standard-depth fridge in a counter-depth design for a seamless, built-in look. Stock up on everything you need and enjoy ample space for your family favorites.
Cooling technologies
Keep your food fresher up to twice as long* with LG's combination of signature cooling technologies.
Linear Cooling
Senses fluctuations and adjusts temperature within 1°F.
Cool Guard Interior
Wall panels help maintain your chill with premium style
Feature Videos
Qualifications
Largest Counter Depth Capacity (27 cu. ft.)
Largest Counter Depth Capacity (27 cu. ft.)
Internal Water Dispenser
Internal Water Dispenser
Stylish design you can't wait to get your hands on
LG’s PrintProof finish resists fingerprints and smudges for a distinctive kitchen that handles real-life in style. It easily wipes clean, so the only lasting impression is your excellent taste.
Ice Maker
Ice Maker
Door Cooling+
Door Cooling+
Cool Guard
Cool Guard
ThinQ Technology with ThinQ Care
ThinQ Technology with ThinQ Care
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity(2014)
| REF | 17.90 |
| FZR | 8.60 |
| TTL | 26.5 |
ENERGY
| Energy Standard (2014) | E/Star |
| kWh/Year (2014) | 632 |
Ice System
| Dispenser Type | Internal W/disp |
| System Type | N/A |
| Daily Ice Production | 2.5 lbs (F/Cubed) |
| Craft Ice™ Daily Ice Production | N/A |
| Cube & Crushed Ice | Cubed only |
| Ice Storage Capacity | 4.0 lbs |
| IcePlus™ | Yes |
| Dual Ice with Craft Ice™ | No |
| Dual Ice | No |
| Water Filter | LT1000P |
| Measured Fill | No |
| Dispenser Light | No |
COOLING
| Type | No |
| Multi Air Flow Cooling | No |
| Temperature Sensors | 9 |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant [Name / Amount(g)] | Low GWP, Zero ODP and More Energy Efficient Refrigerant (R600a / 57g) |
| Refrigerant [Name / Amount(oz)] | Low GWP, Zero ODP and More Energy Efficient Refrigerant (R600a / 2.01oz) |
| Fresh Air Filter | Yes |
| FRESHShield™ | No |
| Evaporator | 1 |
Display & Etc.
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Decibel™ Quiet Operation | Yes |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes(Only left door) |
| wi-fi Enabled | Yes |
| ThinQ® | Yes |
| PCC (Proactive Customer Care) | Yes |
| Wifi Eclipse Display | No |
| Special Features | Door Cooling+ |
| Sabbath | Yes |
| ADA Compliant | N/A |
REFRIGERATOR
| Door-in-Door® | No |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | No |
| Cantilevered Shelves | Hybrid Cantilevered |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Folding Shelf | No |
| Full-Convert™ Drawer | No |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Temperature Control Pantry | No |
| CoolGuard | Yes |
| EasyReach™ Bins | No |
| Auto Open Door™ | No |
| LUMIShelf™ | No |
| Dividers | No |
| CUSTOMCHILL™ | No |
| Handle Type | Bar |
| Glide N' Access™ Shelf | No |
| No. of Door Bins | 8 Total (2 Adjustable Gallon Sized) |
| Adjustable Door-in-Door® Bin | No |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Dairy Corner/Bin | No |
CustomChill
| Dividers | N/A |
| Temperature Range | N/A |
| Handle Type | N/A |
FREEZER
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers / Shelves | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Drawer Divider | Yes |
| Freezer Light Upper | LED Lighting |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
| No. of Door Bins / Construction | N/A |
| Ice Bin / In Door Ice | Yes |
UPC
| UPC | 195174039281 |
LIMITED WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts & Labor) | 6-10 Years |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 322 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 362 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 362 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 564.03 lbs. |
| Total of Cubes | 45.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 564.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










