$1,077.00
Was$1,399.00Save $322.00 (23%)
26 Cu. Ft. 36" Standard-Depth Side-by-Side Refrigerator - FRSN2610AF
$1,077.00
Was$1,399.00Save $322.00 (23%)
Current Rebates
Key Features
Impressive Storage Capacity
Flexible Interior Organization
Edge-to-Edge Glass Shelving
Large Door Bin Storage
EvenTemp™ Cooling System
ENERGY STAR® Certified
Smudge-Proof® Stainless Steel
Bright LED Lighting
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Impressive Storage Capacity
An impressive interior storage capacity that can easily fit up to 25 bags of groceries.
Flexible Interior Organization
Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator.
Edge-to-Edge Glass Shelving
Gain additional space for larger containers and baking dishes with our edge-to-edge adjustable glass shelving.
Large Door Bin Storage
Our large bins offer more door storage, without sacrificing valuable shelf space.
EvenTemp™ Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout the fresh food and freezer.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Bright LED Lighting
Easily see what is inside with our enhanced LED lighting.
PureAir Ultra® II Air Filter
Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer.
ADA Compliant
Product complies with the Americans with Disabilities Act.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45°F to 110°F.
CrispSeal® Crispers
Keep produce fresher longer, so you waste less and save money. Unlike other crispers, ours offers a seal that blocks out dry air from entering your crisper.
Specifications
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height Without Hinge | 68 5/8" |
| Depth With Door 90° Open | 50" |
| Total Capacity | 26.4 Cu. Ft. |
| ADA Compliant* | Yes |
| *ADA Compliant Disclaimer | Accessibility pursuant to Uniform Federal Accessibility Standards (UFAS) |
| Freezer Capacity | 9.36 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 17.04 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Ice Maker | No |
| Ice Maker Ready | No |
| Number of Adjustable 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Sabbath Mode | No |
| Height | 69 7/8" |
| Width | 36 1/8" |
| Depth | 35 7/8" |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 69 7/8" |
| Standard Width | 36" |
| Width of Cabinet | 35 7/8" |
| Depth of Cabinet | 28 3/4" |
| Depth With Door | 33 3/8" |
| Depth With Door and Handle | 35 7/8" |
| Crushed Ice | No |
| Cube Ice | No |
| Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Counter-Depth | No |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | No |
| Water Inlet Location | Right Bottom Rear |
| Garage Ready | Yes |
| Annual Energy | 524 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 278.35 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Air Filter Included | Yes |
| Air Filtration | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Manual |
| Interior Lighting | LED |
| Produce Keeper Ready | No |
| Produce Keeper Included | No |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | No |
| Number of Crispers | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.



















