$2,194.00
Was$2,499.00Save $305.00 (12%)
24" Under-Counter Wine Cooler - EI24WC15VS
$2,194.00
Was$2,499.00Save $305.00 (12%)
Current Rebates
Key Features
UV-Filtered Glass Door
Premium Wide-Slat Walnut Shelving
41-Bottle Capacity
Integrated Controls
Reversible Door with Recessed Hinge
Luxury-Design® LED Lighting
Platinum Star® Limited Warranty
Perfect Set® Temperature Controls
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
UV-Filtered Glass Door
Preserve the flavor of your wine with a UV-blocking glass door that protects your wine against harmful UV rays
Premium Wide-Slat Walnut Shelving
Store all bottle shapes and sizes - even your favorite champagne - without scratching the labels with Electrolux wide-slat walnut shelving. Shelves fully extend enabling ease of organization and access to your wine collection. Premium walnut slats cushion wine from harmful vibration
41-Bottle Capacity
Easily accommodates 41 bottles of any shape or assortment
Integrated Controls
Intuitive controls are easy-to-use and located at the top of the unit so they're hidden from view when the door is closed, enhancing the sleek design of the wine cooler
Reversible Door with Recessed Hinge
Seamlessly integrate your wine cooler into any kitchen with the reversible door and a recessed hinge
Luxury-Design® LED Lighting
Keep your wine clearly visible with Luxury-Design® LED lighting. Showcase and display your wine collection with continuous lighting in display mode.
Platinum Star® Limited Warranty
Our exclusive warranty offers peace of mind for registered owners with two years of coverage on replacement parts.
Perfect Set® Temperature Controls
Keep your reds or whites chilled to ideal serving temperature or cellar your collection at a precise 54 degrees with Perfect Set® Temperature controls
Specifications
Product Details
| productLine | Wine Storage |
| powerType | Electric 120v |
| size | 24" |
| installationType | Built-In |
| factory | Sourced |
| color | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Height | 34 5/8" |
| Width | 23 13/16" |
| Depth | 25 3/4" |
| Height Without Hinge | 34 3/50" |
| Depth With Door 90° Open | 46 7/16" |
| Total Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Cellaring Mode | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Mute Sound Control | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Vacation Mode | No |
| CSA Listed | Yes |
| Height With Hinge | 34 5/8" |
| Width of Cabinet | 23 13/16" |
| Depth of Cabinet | 21 7/8" |
| Depth With Door | 23 5/8" |
| Depth With Door and Handle | 25 3/4" |
| Bottle Capacity | 41 |
| Bottle Capacity Per Shelf | 7 |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Door Stops | Yes |
| Lock | No |
| Annual Energy | 100 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 118.75 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Air Filter | No |
| Beverage Holder | Wine |
| Display Light | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Maximum Temperature | 64 F |
| Shelf Material | Wood |
| Shelf Trim Material | Aluminium |
| Slide Out Capability | Full |
| Temperature Zones | Single |
| Number of Slide Out Shelves | 5 |
| Line of Business | Food Preservation |
| Product Type | Refrigerator |
Dimensions & Weight
| Width | 23.81 in. |
| Height | 34.63 in. |
| Length | - |
| Weight | 118.75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.81 in. |
| Shipping Height | 39.63 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 158.75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 158.75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Middle GA.


















