$1,297.00
Was$2,349.00Save $1,052.00 (45%)
30" Single Electric Wall Oven with Fan Convection - FCWS3027AD
$1,297.00
Was$2,349.00Save $1,052.00 (45%)
Key Features
Fan Convection
Self Clean Oven
Frigidaire® Fit Promise
Premium Touch Screen Control Panel
Extra Large Oven Capacity
Custom Broil Temp Setting
Convenient Cook Time Setting
Keep Warm Setting
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Fan Convection
Get faster, more even multi-rack baking results with Fan Convection.
Self Clean Oven
Self clean options available in convenient 2, 3 and 4-hour cycles.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire® single wall oven will fit your existing cabinet cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to $300 for cabinet modification costs.
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3 inch, full color, capacitive touch digital control panel.
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra large, 5.3 cu. ft. capacity oven.
Custom Broil Temp Setting
Allows you to choose the specific broil temperature you want, ranging anywhere between 400 - 550 degrees.
Convenient Cook Time Setting
Allows you to program the amount of time you want your oven to cook and then turn off.
Keep Warm Setting
Meals stay warm and are ready to serve when you are, using the Keep Warm setting.
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 28 in. |
| Length | 25.19 in. |
| Weight | 130 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Minimum Cutout Height | 26 3/4" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 28" |
| Maximum Cutout Width | 29" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 33 in. |
| Shipping Length | 30.19 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.58 lbs. |
| Total of Cubes | 12.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.58 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 28" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 27 3/5" |
| Depth | 25 3/16" |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Minimum Cutout Height | 26 3/4" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 28" |
| Maximum Cutout Width | 29" |
| Control Lock | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Start | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Amps @ 240 Volts | 20 Amps |
| Connected Load @ 240V | 3.7 kW |
| Minimum Circuit Required | 20 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 130 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Type | Fan |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Optional Trim Kit Part Number | WOMC3TRIMSS, WOMC3TRIMDSS, WOMC3TRIMBLK, WOMC3TRIMWHT |
| Handle Color | Black Stainless Steel |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.































