$1,893.00
30" Single Wall Oven with Stone-Baked Pizza Mode - PCWS3085AF



























$1,893.00
Key Features
Stone-Baked Pizza Mode
Pizza Shield, Stone and Peel Included
20+ Ways to Cook with Total Convection
No Preheat
Air Fry
Slow Cook
Temperature Probe
Stay Connected with the Frigidaire App
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Stone-Baked Pizza Mode
Engineered to reach 750°F+, providing the high heat required to bake authentic pizzas, calzones, and gluten-free or cauliflower crusts — in as little as 2 minutes¹ — right in your oven².
Pizza Shield, Stone and Peel Included
Start cooking fresh pizzas immediately, the Stone-Baked Pizza Shield, 15" x 15" Stone and Peel are included.
20+ Ways to Cook with Total Convection
Enjoy over 20+ ways to cook, like Air Fry, No Preheat, Slow Cook, Convection Bake, Steam Bake, Convection Roast, Steam Roast, Air Sous Vide, Bread Proof, Dehydrate and Stone-Baked Pizza!
No Preheat
Eliminates time wasted waiting for your oven to heat up - simply place your food in the cold oven and get to mealtime, in no time.
Air Fry
Air Fry allows you to make healthier and delicious meals for the entire family, right in your oven.
Slow Cook
Foods cooks slowly and at a lower temperature (as low as 100° F), allowing you to lock in moisture and flavor without over or undercooking your food.
Temperature Probe
The Temperature Probe monitors and alerts when the desired finished cooking temperature has been reached.
Stay Connected with the Frigidaire App
Download the Frigidaire App to your smartphone to connect and to program your oven for remote cooking.
Steam Bake
With Steam Bake, steam evenly circulates throughout the oven cavity, resulting in breads and muffins that rise higher and are light and fluffy.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire® Gallery wall oven will fit your existing cabinet cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to $300 for cabinet modification costs.
Steam and Self-Cleaning Options
Enjoy more cleaning flexibility. Select Steam Clean for a quick, 30 minute clean or choose Self Clean, which is available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Air Sous Vide
Get the benefits of sous vide cooking, right in your oven. Air Sous Vide uses precisely controlled temperature and airflow to lock in flavor and moisture.
Steam Roast
Steam Roast uses moisture to make perfectly crispy and tender meats and vegetables that are roasted to perfection.
Bread Proofing
Use the Bread Proof Mode to create the ideal warm, humid environment to help your dough rise perfectly every time.
Dehydrate
Create homemade snacks with ease—the Dehydrate mode slowly removes moisture at a low temperature, perfect for making dried fruit, veggie chips, or jerky - right in your oven!
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3-inch, full color, capacitive touch digital control panel.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Specifications
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 28" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 27 3/5" |
| Depth | 25 3/16" |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Minimum Cutout Height | 26 3/4" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 28" |
| Maximum Cutout Width | 29" |
| Control Lock | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Multi-Rack Cooking | Yes |
| My Favorite | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Oven Lock | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Start Time | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Stone-Baked Pizza | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 20 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Annual Energy | 283 kWh |
| Product Weight | 163 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Additional Warranty Offer | 1 Year of Additional Coverage only on Frigidaire.com |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 3800 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Handle |
| Rack Type 1 Quantity | 1 |
| Rack Type 2 | Glide |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Rack Type 3 | Air Fry Tray |
| Rack Type 3 Quantity | 1 |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
| Pizza Stone | Yes |
| Pizza Shield | Yes |
| Peel | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Professional Appliances in Middle GA.











