$549.00
Was$999.00Save $450.00 (45%)
7.3 Cu. Ft. Ultra Large High Efficiency Dryer™, Electric, White - DLE7000W
$549.00
Was$999.00Save $450.00 (45%)
Key Features
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity
Sensor Dry
FlowSense Duct Clogging & Lint Filter Indicators
ENERGY STAR Certified
Aluminized Alloy Steel Drum
LoDecibel Quiet Operation
_feature_
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity
Sensor Dry
FlowSense Duct Clogging & Lint Filter Indicators
ENERGY STAR Certified
Aluminized Alloy Steel Drum
LoDecibel Quiet Operation
_feature_
Terms and restrictions apply. Not available in Florida. See full terms.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 8 |
| Dryer Programs | Freshen Up (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Delicates, Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 7 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, More Time, Less Time, Wrinkle Care, Energy Saver, Signal |
| Drying Levels | Damp Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 40 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Medium, Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| Product Color | White |
| Matching Washer | WT7005CW / WT7000CW |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLE7000W |
| Gas Dryer Option | DLG7001W |
| Steam | No |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | No |
| Cycle Monitoring and Notification | No |
| Energy Monitoring | No |
| Remote Start and Cycle Monitor | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | No |
| Wifi | No |
| ThinQ UP™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Solid / White |
| Drum Rear | Painted |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 240V, 26 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | N/A |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174004128 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 111.3 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 121.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 151.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 151.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.
























