$1,294.00
Was$1,299.00Save $5.00
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Rear Control Electric Dryer with Sensor Dry - DLE7150M















360 View
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Rear Control Electric Dryer with Sensor Dry
Model: DLE7150M
$1,294.00
Was$1,299.00Save $5.00
Key Features
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Warranty / Certifications
Smooth, Quiet Performance
Win the War on Wrinkles
Get It All Done In Less Time
Reversible Door for Installation Options
FlowSense® Duct Clogging Indicator
Here to help
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & adjusts drying time - saving energy with less wear & tear.
Warranty / Certifications
ENERGY STAR® Certified
Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
Get It All Done In Less Time
Ultra Large Capacity (7.3 cu.ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.
Reversible Door for Installation Options
When space is tight, the reversible door can go from right swing to left to fit almost any space.
FlowSense® Duct Clogging Indicator
Know when it's time to clean the ducts to ensure great drying & lower utility bills.
Here to help
Smart Diagnosis helps the service center diagnose problems¹ over the phone, or with the ThinQ app on your smartphone², helping you minimize inconvenient service calls.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 8 |
| Dryer Programs | Freshen Up (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 7 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Dry Signal, Energy Saver, Less Time, More Time, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 20 min., 40 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Medium, Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| Product Color | Middle Black |
| Matching Washer | WT7150CM |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electric Dryer Option | DLE7150M |
| Gas Dryer Option | DLG7151M |
| Steam | No |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEF | 3.94 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| AI Sensor Dry™ | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | No |
| Cycle Monitoring and Notification | No |
| Energy Monitoring | No |
| Remote Start and Cycle Monitor | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | No |
| Wifi | No |
| ThinQ UP™ | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Transparent Glass/Silver painted |
| Drum Rear | Painted |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer BTU Rating | N/A |
| Dryer Electrical Requirements | 240V, 26 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | N/A |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174050811 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 111.3 lbs. |
| Depth with Door Open | 50 1/4" |
| Weight (Carton) | 121.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 151.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 151.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Middle GA.










