$294.00
Was$299.00Save $5.00 (2%)
Pedestal - GFP1528PNRS
$294.00
Was$299.00Save $5.00 (2%)
Key Features
16" pedestal
Storage drawer
Easy installation
Sold separately
Stainless steel ball bearings
Description
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
16" pedestal
Raises the dryer and washer to a comfortable working level
Storage drawer
Provides storage for laundry additives or accessories
Easy installation
All installation parts are included with pedestal
Sold separately
Stainless steel ball bearings
Allows easy gliding for drawer operation
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 16 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 49 lb |
| Net Weight | 44 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
FEATURES
| Storage Drawer | Yes |
| Storage Drawer Capacity | Max. 25 lbs |
| Drawer Rollers | Stainless Steel Ball Bearings |
| Adjustable Divider | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
APPEARANCE
| Color Matched Liner | Yes |
| Color Appearance | Sapphire Blue |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 44 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 84 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 93.06 lbs. |
| Total of Cubes | 7.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 93.06 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Middle GA.
































