$1,047.00
Was$1,199.00Save $152.00 (13%)
18.3 Cu. Ft. Top Freezer Refrigerator - FFHI1835VS
$1,047.00
Was$1,199.00Save $152.00 (13%)
Current Rebates
Key Features
EvenTemp⢠Cooling System
SpaceWiseĀ® Organization System
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Quality Assurance
ENERGY STARĀ® Most Efficient
Built-In Ice Maker
Garage Ready
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
EvenTemp⢠Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator.
SpaceWiseĀ® Organization System
Find a place for everything with our flexible organization solutions that maximize usable space and adapts to your families needs.
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Keep produce fresher longer, so you waste less and save money with our humidity-controlled crisper drawers with roller support.
Quality Assurance
Each refrigerator goes through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come.
ENERGY STARĀ® Most Efficient
Recognized as one of the Most Efficient ENERGY STARĀ® certified products.
Built-In Ice Maker
Enjoy the largest ice bucket capacity available without sacrificing valuable freezer space thanks to our easy-to-install slim ice maker.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45°F to 110°F.
Certifications
ADA Compliant
ENERGY STAR Certified
UL Listed
ENERGY STARĀ®
Specifications
Other
| Annual Energy | 453 kWh |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 66.38 in. |
| Length | 30.38 in. |
| Weight | 161.5 lbs. |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 30 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Depth With Door and Handle | 30 3/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 71.38 in. |
| Shipping Length | 35.38 in. |
| Shipping Weight | 201.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35 ft³ |
| Dimensional Weight | 435.14 lbs. |
| Total of Cubes | 35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 435.14 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 66 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 30 3/8" |
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
| Digital Display | No |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Most Efficient | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 30 3/8" |
| Depth With Door and Handle | 30 3/8" |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Garage Ready | Yes |
| Annual Energy | 453 kWh |
| Product Weight | 161.5 lbs |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Ice Maker | Yes |
| Air Filter Ready | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | White |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
| Door Swing | Reversible |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.



















