$844.00
Was$999.00Save $155.00 (16%)
18.3 Cu. Ft. Top Freezer Refrigerator - FFHT1814WB
$844.00
Was$999.00Save $155.00 (16%)
Key Features
EvenTemp⢠Cooling System
Spacious Interior Storage
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Quality Assurance
ENERGY STARĀ® Most Efficient
Ice Maker Ready
Garage Ready
Description
Documents
Available from Magnolia Appliance, serving customers throughout Middle GA.
Features
EvenTemp⢠Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator.
Spacious Interior Storage
Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families.
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Keep produce fresher longer, so you waste less and save money with our humidity-controlled crisper drawers.
Quality Assurance
Each refrigerator goes through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come.
ENERGY STARĀ® Most Efficient
Recognized as one of the Most Efficient ENERGY STARĀ® certified products.
Ice Maker Ready
Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45°F to 110°F.
Certifications
ADA Compliant
ENERGY STAR Certified
UL Listed
ENERGY STARĀ®
Specifications
Other
| Annual Energy | 369 kWh |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 66.38 in. |
| Length | 30.38 in. |
| Weight | 153 lbs. |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 30 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Depth With Door and Handle | 30 3/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 71.38 in. |
| Shipping Length | 35.38 in. |
| Shipping Weight | 193 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 193 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35 ft³ |
| Dimensional Weight | 435.14 lbs. |
| Total of Cubes | 35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 435.14 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 66 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 30 3/8" |
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Most Efficient | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 30 3/8" |
| Depth With Door and Handle | 30 3/8" |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Amps @ 120 Volts | 3 Amps |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Door Finish | Textured |
| Door Swing | Reversible |
| Garage Ready | Yes |
| Annual Energy | 369 kWh |
| Product Weight | 153 lbs |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Air Filter Ready | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Door Bin Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Fixed 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
| Optional Ice Maker Kit | IM117000 |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Middle GA.




















